Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

ofirmie oferta montaze systemy partnerzy galeria kontak

Jakie systemy grzewcze stosuje się w ogrzewaniu kominkowym?

Ogrzewanie kominkowe jest coraz popularniejsze. Jest ono nie tylko bardzo tanie i wydajne, ale również bardzo eleganckie - płonący ogień w kominku jest bowiem wspaniałym dodatkiem do każdego wnętrza.

W ogrzewaniu kominkowym można stosować kilka systemów grzewczych. Najpopularniejszymi z nich są systemy grzewcze grawitacyjne, z cyrkulacją wymuszoną i z wykorzystaniem płaszczów wodnych. W systemie grawitacyjnym ogrzane powietrze jest rozprowadzane do innych pomieszczeń dzięki wykorzystaniu podstawowych praw fizyki np. zjawiska konwekcji. Sprawdza się ono, gdy do ogrzania mamy jedynie niewielką powierzchnię np. pomieszczenia sąsiadujące z pomieszczeniem, w którym jest kominek. Pomieszczenie z kominkiem jest ogrzewane dzięki kratkom w górnej części obudowy kominka, a sąsiednie pokoje dzięki krótkim kanałom dystrybucyjnym. Ciepłe powietrze z kominka jest lżejsze i unosi się do góry dzięki czemu jest dystrybuowane dalej. Grawitacyjne systemy grzewcze są przede wszystkim niezawodne, gdyż nie są zasilane energią elektryczną. Ponadto przy ich zakładaniu ponosi się stosunkowo niskie koszty. Ich wadą jest jednak niemożność ogrzania pomieszczeń dalej położonych - samoczynnie unoszące się ciepłe powietrze nie jest w stanie do nich dotrzeć.

Pomieszczenia położone dalej można ogrzewać za pomocą systemów z wymuszoną cyrkulacją powietrza. Ciepłe powietrze może być w nich przekazywane nawet na odległość 10 m, gdyż jest ono tłoczone za pomocą specjalnego wentylatora do wszystkich odnóg systemu. Pomieszczenie z kominkiem jest natomiast ogrzewane przez promieniowanie - ciepło przedostaje się do niego przez bardzo dużą szybę wkładu. Koszt budowy i eksploatacji takiego systemu jest wyższy niż systemu grawitacyjnego, ponieważ układy wymuszone są bardziej skomplikowane. Ponadto do ich poprawnego działania niezbędna jest energia elektryczna - dzięki niej uruchamia się wentylator.

Kominki z płaszczem wodnym można natomiast przyłączyć do tradycyjnych instalacji centralnego ogrzewania. Zachowują one jednak wszystkie walory ekonomiczne i estetyczne zwykłych kominków. Systemy grzewcze, w których gorąca ciecz jest przekazywana do wymienników ciepła, mogą pracować zarówno w instalacjach otwartych, jak i zamkniętych - w drugim przypadku muszą mieć jednak wbudowany układ odbioru nadmiaru ciepła oraz pracować pod ciśnieniem takim jak w zamkniętych systemach grzewczych.

                O FIRMIE    OFERTA    MONTAŻE    SYSTEMY GRZEWCZE    NASI PARTNERZY    GALERIA    KONTAKT